Zeki Müren’i Andılar

2916

Zonguldak’ın Ereğli İlçesinde kurulu, Ereğli demir ve çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) kuruluşunun 54. Yılı dolayısıyla Türk Sanat Müziği Konseri düzenlendi. Erdemir Musıki ve Folklor Derneği Gençlik ve Spor Kulübü bünyesindeki Sanat Müziği ekibince, Erdemir Kültür Merkezinde (EKM) konserde, merhum Devlet sanatçısı Zeki Müren’in eserleri sunuldu.

PEŞREVLE BAŞLADI, DEVAMI GELDİ!
Emine Yükselen’in in sunuculuğunu yaptığı konser, Şef Zuhal Yüksel yönetiminde ‘Hüzzam Peşrevi’ ile başladı.
Koronun seslendirdiği ‘Hüzzam Makamında’ eserlerle devam eden konserde Ufuk Uçar, (Uşşak), hakan Kaya (Mustafa Gür, Selçuk Pezvant (Nihavent) Nalan Ender (Kürdi) solo eserlerini sundular.
Belirle bölümlerde Şef Yükselen’in anlatamıyla, Zeki Müren’in sanat yaşamından ve vefatından kesitlerle bütünleştirilen Türk Sanat Müziği Konseri, sanatçının “Hayat Bazen tatlıdır’ isimli Kürdi makamdaki eserini koronun seslendirmesiyle sürdü.
Kanun (Toprak Dökerel) ve Klarnet (Salih Çağlar) ile taksimler geçilen, zaman zaman eserlere davetlilerin de eşlik ettiği konser; Tuğçe Baş Çiçek, (Acem Mürdi), Ayşe Korkmazgil (Suzinak), Sevim Öztürk, Selma Şahin’in (Kürdi) solo performanslarıyla devam etti.

EŞİ HATIRLATILINCA AĞLADI
Bu arada, eserini seslendirdikten sonra yerine geçen Ayşe Korkmazgil’in, uzun süre dernekte görev alan Coşkun Korkmazgil’in vefatının hatırlatılması sırasında duygulandığı görüldü. Devam eden programda konumunu bozmamaya çalışan Korkmazgil’in göz yaşlarını tutamadığı gözlendi.
Aynı zamanda Eczacı Mustafa Gür’ün solo performansı sırasında ise izleyenler arasında yer alan eşi Beyhan Gür, bir yandan cep telefonu ile sosyal paylaşım üzerinden canlı yayın yaptı, diğer yandan ise şarkıya eşlik etti. Bu sırada Gür’ün de şarkının bir bölümünü parmak ile göstererek eşine atfetti.

DAVETLİLERLE EĞLENCELİ ESERLER
Solo performanslar Şef Yükselen’in Hüzzam makamındaki “Bu Hazan Yine Kalbik” isimli eserle noktalanan Türk Sanat Müziği Konseri, salonda bulunan davetlilerin de sahneye çıkarak koroya katılmalarıyla birlikte, ‘Köprüler Yaptırdım’ (Segah), ‘Kaleden Top Atarlar’ ve ‘Arabaya Taş Koydum’ (Hüzzam) isimli eserlerin söylenmesiyle tamamlandı.
Erdemir İnsan Kaynakları Direktörü Atilla Yelboğa’nın, çalışma ve katkılarından dolayı Şef Yükselen’e plaket takdim ettiği etkinliği, Erdemir’deki bazı direktörler, dernek yöneticileri ile kalabalık topluluk izledi.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here