FİRMA KAYIT
.

 
Osman Zeki ORAL
 
      Paylaş 
Osman Zeki ORAL1925 yılında Karadeniz Ereğli´de doğmuştur. Hattat Kazım Efendi´nin oğludur. Sanatçı bir aileden gelmesi nedeniyle, daha çocuk yaşlarda boya ve fırça ile tanışma fırsatı bulmuştur. Sanat eğitimine ilk kez, ağabeyi Nakkaş Mehmet Gani´nin gözetiminde duvarlara çiçek resmi yaparak başlamıştır. Resme karşı olan tutkusu, ilk ve orta öğrenim dönemlerinde de sürekli sürmüş, sürekli yeni şeyler öğrenme dürtüsüyle Karadeniz Ereğli Halkevi´nde resim çalışmaları yapmıştır. 1943´te İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi´ne girmiş, burada önce Seyfi Toray ve Şefik Bursalı atölyelerinde, 1944´ten itibaren de Bedri Eyüpoğlu Atölyesi´nde sanat eğitimini sürdürmüştür. ´On´lar Grubuna katılmıştır(1947). 1950´de Akademinin Yüksek Resim Bölümü´nü bitirmiştir. Bu yıllarda Mısır Prensesi İffet Hasan´ın özel ressamlığını yapmıştır. 1953 – 66 yılları arasında Bolu Kız ve Erkek Öğretmen Okullarında Resim Öğretmenliği; 1966 – 67 yılları arasında Bolu Güzel Sanatlar Galerisi´nde Müdürlük görevinde bulunmuştur. 1967´de Ankara Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü´ne atanmıştır. Sanat çalışmalarının yanı sıra galeride, küçükler ve gençler için resim kursları açmış ve yönetmiştir. Bu kurslardan yetişen genç sanatçılar, katıldıkları çeşitli yarışmalarda ödüller alarak dikkatleri üzerlerine çekmişlerdir.
Oral, özellikle Karadeniz Ereğli´den yaptığı doğa görünümleriyle haklı bir ün kazanmıştır. Amsterdam, Paris, Tokyo, Nara, Kyoto, Osaka ve Üsküp´e geziler yapmış ve bu kentlerin müze ve galerilerinde incelemelerde bulunmuştur. Devlet Sergileri başta olmak üzere pek çok karma sergiye katılan sanatçı, 1967´de Tahran Bienali´nde ´Şeref Ödülü´, 1973´te Kültür Bakanlığı 50. Yıl Resim ve Heykel Sergisi ´Başarı Ödülü´, 1974´te 37. Devlet Resim ve Heykel Sergisi´nde ´Başarı Ödülü´, 1984´te Bolu ve Bolu´da Yaşam adlı yarışmada ´Üçüncülük´ ödülü,1985´te 46. Devlet Resim ve Heykel Sergisi´nde ´Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü´ kazanmıştır. Eserleri Ankara ve İstanbul Resim Heykel Müzeleri, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Kütüphane ve pek çok özel koleksiyonlarda yer almıştır. 1990 yılında Güzel Sanatlar Galerisi Müdürlüğü´nden emekli olmuştur. 1994 yılında Ankara Maltepe Rotary Kulübü´nün Mesleki Hizmet Ödülü´ne layık görülmüştür.
 

Feryal TANERİ
Ünal CİMİT
Maksude ÇUBUKÇU
Melek Oral KORAY
Metin ACAR
Kurtuluş AYYILDIZ
Vedat CAN
Yaman CİVAN
Egemen BERKÖZ


 

 

 
 
 
7 yıldır Ereğli'nin firmalarına en hızlı şekilde erişilmesini sağlıyoruz... .
Arama motorlarında arandığınızda ilk sırada çıkmak istiyor ve
güncel bilgilerinizin 7/24 erişilebilir olmasını istiyorsanız..
                 
  + Haber
+ Konaklama + Gazete Manşetleri
  ereglideyasam.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan kişinin şahsi düşünceleridir ve ereglideyasam.com sorumluluğunda değildir..
ereglideyasam.com bir Aykut ATES Creative Studio projesidir. @ 2009    
  + Sinema
+ Kdz.Ereğli'yi Keşfet
+ Nöbetçi Eczane
 
  + Etkinlik
Foto Galeri
+ Ulaşım
  + Yeme İçme
+ Rehber
+ MekanPlus  
    + Haftasonu Sohbetleri + Günün Özeti