FİRMA KAYIT
.

 
Uzun Mehmet
 
      Paylaş 
Uzun MehmetSon on yılda üzerinde yoğunlaşan konulardan biri Uzun Mehmet´tir. Bir çok yazıda taş kömürünün bulunuşu ile ilgili Uzun Mehmet adı vardır. Bir çoğunda da bilirsiz bir durum yansıtılmaktadır. Bu konuda Abdullah Cemal tarafından yazılan 1922 tarihli ´Zonguldak Sancağı´ adlı kitap, bölge sosyo-iktisadi yapısına ilişkin bilgileri veren ilk kitap olma özelliğine sahiptir. Eser Osmanlıca´dır ve Erol Çatma tarafından kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Bu esere göre Bahriye Nezareti askerlere kömür parçalarını gösterir. Kendi memleketlerine gidince bu siyah taşları aramalarını söyler. Bu konuda şanslı olan Uzun Mehmet´tir ve böylece Türkiye´de Maden kömürünün ilk olarak ortaya çıkışı 1829 sonbaharında olmuştur. Uzun Mehmet beş bin kuruş ödül ve altıyüz kuruş maaşla taltif edilir. Ancak maden kömürünü ilk bulan Uzun Mehmet bu siyah taşın ilk şehidi de olur.

1829 Yılında Ereğli´nin Kestaneci Mahallesi´nde yaşayan Uzun Mehmet, Türkiye sanayisinin ve bugün Zonguldak halkının başlıca ekonomisini oluşturan Taşkömürünü Ereğli´de Köseağzı bölgesinde bulmuştur. Her yıl 8 Kasım´da Kestaneci Mahallesi´nde anma töreni yapılır.
 

Fetih Çınarları
Elpek Bezi
Herkül Efsanesi
Fındık


 

 

 
 
 
7 yıldır Ereğli'nin firmalarına en hızlı şekilde erişilmesini sağlıyoruz... .
Arama motorlarında arandığınızda ilk sırada çıkmak istiyor ve
güncel bilgilerinizin 7/24 erişilebilir olmasını istiyorsanız..
                 
  + Haber
+ Konaklama + Gazete Manşetleri
  ereglideyasam.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan kişinin şahsi düşünceleridir ve ereglideyasam.com sorumluluğunda değildir..
ereglideyasam.com bir Aykut ATES Creative Studio projesidir. @ 2009    
  + Sinema
+ Kdz.Ereğli'yi Keşfet
+ Nöbetçi Eczane
 
  + Etkinlik
Foto Galeri
+ Ulaşım
  + Yeme İçme
+ Rehber
+ MekanPlus  
    + Haftasonu Sohbetleri + Günün Özeti