FİRMA KAYIT
.

 
Herkül Efsanesi
 
      Paylaş 
Herkül EfsanesiKaradeniz Ereğli, sadece tarihi M.ö. 2500 yıllarına uzanan çok eski bir kent değildir; Ereğli, aynı zamanda, Anadolu uygarlıklarının, binlerce yıla yayılan bir kesişme noktasıdadır da. O kadar ki, Yunan mitolojisinin en çarpıcı olaylarının yaşandığı kentler arasında Ereğli´de vardır.

Hemeros, ünlü eseri İlayada´da, Ereğli´yi de içine alan Zonguldak kıyılarının ünlü Troya (Truva) savaşlarına (M.ö. 1200) katılan gönüllü Anadolu askerlerine de yurt olduğunu anlatır.

Yunan mitolojisinin en çarpıcı öykülerinden olan Herkül´ün (Herakles) Cehennemin kapısını bekleyen üç başlı canavar köpek Kerberos´u yakalaması öyküsü de Ereğli´de geçmektedir.

Yunan mitolojisine göre, Cehennemağzı Ereğli´dedir. Bu mitolojik açıklamadan binlerce yıl sonra, 1829´da yanan taşların ya da maden kömürünün Ereğli´de bulunması cehennem çağrışımı açısından ilginçtir!..
Ereğli, adını Herkül´den almıştır.
 

Fetih Çınarları
Uzun Mehmet
Fındık
Elpek Bezi


 

 

 
 
 
7 yıldır Ereğli'nin firmalarına en hızlı şekilde erişilmesini sağlıyoruz... .
Arama motorlarında arandığınızda ilk sırada çıkmak istiyor ve
güncel bilgilerinizin 7/24 erişilebilir olmasını istiyorsanız..
                 
  + Haber
+ Konaklama + Gazete Manşetleri
  ereglideyasam.com internet adresinde bulunan fotoğraf ve bilgiler izinsiz kullanılamaz. Sitede yer alan kullanıcı yorumları yorum yapan kişinin şahsi düşünceleridir ve ereglideyasam.com sorumluluğunda değildir..
ereglideyasam.com bir Aykut ATES Creative Studio projesidir. @ 2009    
  + Sinema
+ Kdz.Ereğli'yi Keşfet
+ Nöbetçi Eczane
 
  + Etkinlik
Foto Galeri
+ Ulaşım
  + Yeme İçme
+ Rehber
+ MekanPlus  
    + Haftasonu Sohbetleri + Günün Özeti